Аналіз якості повітря в околицях Бурштинської ТЕС

Аналіз якості повітря в околицях Бурштинської ТЕС

У Європейського космічного агентства є місія Sentinel 2. Вона складається з двох супутників для дистанційного зондування Землі. На борту у цих супутників є набір камер та спектрометрів. Знімки, отримані в результаті роботи цієї місії, є у відкритому доступі і кожен бажаючий може аналізувати отримані дані. Маючи ці дані ми можемо, наприклад, будувати карти зволоженості поверхні землі.

На основі знімків Sentinel-2A за 12 серпня було складено карту зволоженості золовідвалів Бурштинської ТЕС. Тепер ми можемо оцінити якість зволоження золи.

Як ми бачимо, на золовідвалі №3 практично вся східна частина находиться під водою, а західна зволожена. Але на золовідвалі №1 є незволожені місця.

Також ми можемо отримати дані за 28 червня і побудувати карту. В ті дні пилив золовідвал №3 і цьому є багато доказів, включаючи відео еко-активіста Василя Абраміва , яке ми викладали на сторінку в Facebook. Завдяки знімку, ми можемо перевірити, наскільки зволожений золовідвал. Нажаль той день був доволі хмарний і хмари закрили східну частину і через їх тіні деякі області помилково замальовуються. Але різницю на західній стороні видно відразу.

Для того, щоб перевірити вплив золовідвалів на навколишні населені пункти побудуємо взаємозалежність РМ10 від РМ2,5. При нормальних умовах концентрації РМ10 та РМ2,5 находяться в повітрі в пропорції, приблизно, 2:1 відповідно. Якщо ця пропорція змінюється, значить переважає забрудник якогось конкретного типу. Зола находиться в фракції мікро пилу РМ10.

Як ми бачимо, у більшості населених пунктів при низьких концентраціях (до 50 мкг/м3) відношення  PM10 до PM2.5  2:1. А  при високих концентраціях забруднення частка PM10 зростає, в деяких випадках аж  6:1. Це свідчить про те, що при високих концентраціях забруднення не відбувалось горіння, при якому утворюються меньші тверді частинки PM2.5.  Джерелом високих концентрацій PM10 може бути пил з полів, а може бути і зола з незволоженого золовідвалу.

Для того, щоб бути впевненим у джерелі забруднення, побудуємо залежність забруднення від напрямку вітру.

Вона показує середньогодинну концентрацію при певному напрямку вітру. Наприклад, у Демешківцях найбільше забруднення РМ10 у ті години, коли вітер дме на захід і північний захід. Дивимось на карту, щоб зрозуміти, що знаходиться на сході — південному сході, де повинно бути джерело забруднення.

Там розташований золовідвал №3.Така ж ситуація з Слобідкою Більшівцівською при східному напрямку вітру зростає забруднення PM10. 

Жителі Бурштина і околиць часто кажуть, що викиди від ТЕС ввечері та вночі збільшуються в рази. Ми вирішили перевірити це і побудували такий графік.

На графіку зображені середньогодинні концентрації РМ10. Практично у всіх населених пунктах починаючи з 5 години вечора показники починають рости і досягають піку у 6 годині ранку (у Демешківцях причини збільшення інші). При цьому різниця між мінімумом і максимумом за добу інколи складає більше 30 мкг/м3. Для прикладу у Івано-Франківську максимальна різниця це 25 мкг/м3, на станції, яка знаходиться на атобусній зупинці Ринок — одному з найбільших вузлів громадського транспорту, де вдень найбільше забруднення в місті.

Також більш інформативна візуалізація

Ще можна подивитись, як концентрації РМ залежать від дня тижня. Якщо залежності з РМ2.5 практично нема. То РМ10 виділяється в суботні дні.

Для розуміння, який рівень концентрації переважає вцілому, ми можем використати такі гістограми. Кожен стовпчик показує к-сть випадків, при яких була така концентрація. В більшості переважають значення меньше 10, для РМ2.5. Але тут треба звернути увагу на кількість випадків за межою, що позначена червоною лінією. Це рекомендована ВОЗ середньодобова концентрація для показника. У Задністрянському було найбільше випадків перевищення серед усіх населених пунктів. Бурштин на другому місці.

Закрити меню